رنگ خون در دوران پریود
یک شنبه 31 فروردين 1399 ساعت 1:2 | بازدید : 400 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 رنگ خون قرمز روشن در دوران پریودی, رنگ خون قهوه ای در دوران پریودی

رنگ خون دوران قاعدگی از اضطراب و در کل تغییر حالات روحی ما خبر می‌دهد

قاعدگی یک نشان حیاتی مانند فشار خون و درجه حرارت بدن است زیرا می تواند کلید اصلی برای نشان دادن سلامت هورمونی زنان باشد. و حالا این رنگ خون قاعدگی است که می گوید این نشان حیاتی درست کار می کند یا خیر. رنگ خون دوران قاعدگی از اضطراب و در کل تغییر حالات روحی ما خبر می‌دهد.

رنگ خون پریود شخص می تواند اطلاعات حیاتی سلامتی را منتقل کند. به عنوان مثال ، خون نارنجی یا خاکستری بعضی اوقات می تواند نشان دهنده عفونت واژن باشد.

در دوران قاعدگی ، بدن از طریق رحم بافت و خون را از رحم می ریزد. این ترشحات خونین بسته به اینکه چند ساله است ، از قرمز روشن تا قهوه ای تیره یا سیاه متفاوت است.

 

خونی که به مدت طولانی در رحم بماند با اکسیژن واکنش نشان می دهد (اکسید می شود) خوني كه اكسيد می شود تیره به نظر مي رسد. تغییرات هورمونی و شرایط سلامتی نیز می تواند بر رنگ و بافت خون پریود تأثیر بگذارد.

 

در این مقاله ، یک نمودار خون در دوران پریودی ارائه می دهیم و بحث می کنیم که رنگهای مختلف خون پریود چه معنی می تواند بدهد. ما همچنین معنی تغییرات رنگ را در یک دوره ، لخته ها و  زمان مراجعه به پزشک را برای شما توضیح می دهیم.

 

رنگ خون قرمز روشن در دوران پریودی, رنگ خون قهوه ای در دوران پریودی

 نمودار رنگ خون دوران پریودی  

 

رنگ خون سیاه در دوران پریودی :

خون سیاه می تواند در آغاز یا پایان دوره شخص ظاهر شود. این رنگ به طور معمول نشانه خون قدیمی یا خونی است که مدت زیادی طول کشیده تا از رحم خارج شود و مدت زمان اکسید شده که ابتدا به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره  است و سپس در نهایت سیاه می شود.

خون سیاه گاهی اوقات می تواند نشان دهنده انسداد داخل واژن فرد باشد. علائم دیگر انسداد واژن می تواند شامل موارد زیر باشد:

- ترشحات بدبو

- تب

- مشکل در ادرار کردن

- خارش یا تورم در داخل واژن یا اطراف آن

 

رنگ خون قهوه ای یا قرمز تیره در دوران پریودی : 

خون قهوه ای یا قرمز تیره مانند خون سیاه ، نشانه خون قدیمی است و ممکن است در آغاز یا پایان یک دوره ظاهر شود. خون قهوه ای یا قرمز تیره به اندازه طولانی اکسیده نشده است و می تواند در سایه های مختلف ظاهر شود.

 

بارداری :

خون قهوه ای یا لکه بینی گاهی نیز می تواند نشانه اولیه بارداری باشد که پزشکان از آن به عنوان خونریزی کاشت استفاده می کنند. ترشح قهوه ای یا لکه بینی در دوران بارداری می تواند نشانگر سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی باشد ، یعنی زمانی که تخمکهای لقاح یافته در لوله فالوپی به جای رحم کاشته می شوند.

برای خانمهایی که در دوران بارداری لکه بینی یا خونریزی واژن را تجربه می کنند باید با پزشک یا متخصص زنان صحبت کنند.

 

لوشیا :

ترشحات قهوه ای رنگ واژن که بعد از زایمان رخ می دهد ، لوشیا یا خونریزی بعد از زایمان نامیده می شود. لوشیا دلیلی برای نگرانی نیست و راه بدن برای بیرون راندن خون و بافت اضافی از رحم است.

لوشیا به طور معمول با خون قرمز روشن شروع می شود و با کاهش جریان ، به رنگ تیره تر انتقال می یابد. با گذشت زمان ، ترشحات از نظر رنگ و هم از نظر مقدار کم تر می شوند.

مدت زمان لوشیا در افراد مختلف متفاوت است ، اما معمولاً طی چند ماه اول پس از زایمان می گذرد. خانمهایی که خونریزی بسیار سنگین را بعد از زایمان تجربه می کنند ، باید به پزشک مراجعه کنند.

همه زنان بعد از زایمان لکه های را تجربه  می کنند. همچنین ممکن است زنان به دلیل تغییر در سطح هورمون، دوره های نامنظمی را پس از زایمان تجربه کنند.

 

رنگ خون قرمز روشن در دوران پریودی, رنگ خون قهوه ای در دوران پریودی

لکه بینی غیرمعمول ممکن است نشانه عفونت مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد

 

رنگ خون قرمز روشن در دوران پریودی :

خون قرمز روشن نشانگر خون تازه و جریان پایدار است. یک دوره ممکن است با خونریزی قرمز روشن شروع شود و تا انتهای دوره تاریک شود. برخی افراد ممکن است دریابند که خون آنها در تمام مدت دوره قرمز روشن باقی می ماند.

لکه بینی غیرمعمول یا خونریزی بین چرخه های قاعدگی ممکن است نشانه عفونت مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد. رشد در لایه رحم به نام پولیپ یا فیبروم نیز می تواند باعث خونریزی غیرمعمول سنگین شود.

 

به ندرت ، خونریزی قرمز روشن ممکن است نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد.

علائم دیگر سرطان دهانه رحم عبارتند از:

- دوره های سنگین تر

- دوره های طولانی تر از حد معمول

- خونریزی بعد از مقاربت

- ترشحات واژن بدبو

- درد در قسمت تحتانی کمر ، لگن یا پاها

- از دست دادن اشتها

- کاهش وزن غیر قابل توضیح

 

رنگ خون صورتی در دوران پریودی 

هنگامی که خون با مایع گردن رحم مخلوط شود ، خون صورتی یا لکه بینی ایجاد می شود.

استفاده از قرصهای ضدبارداری هنگام تولد می تواند سطح استروژن را در بدن پایین بیاورد ، که می تواند در طی دوره ها منجر به ایجاد جریان کمتری با رنگ صورتی شود.

مقاربت جنسی می تواند شکافهای کوچک در واژن یا دهانه رحم ایجاد کند. خون ناشی از این پارگیها می تواند با مایعات واژن مخلوط شده و به عنوان ترشحات صورتی از بدن فرد خارج شود.

 

سایر دلایل خون صورتی پریود می تواند شامل موارد زیر باشد:

- کاهش وزن قابل توجه

- رژیم ناسالم

- کم خونی

- بارداری

در دوران بارداری ، ترشحات صورتی که حاوی بافت است و در کنار گرفتگی وجود دارد ، ممکن است نشانگر سقط جنین باشد. برای زنانی که در هنگام بارداری خونریزی واژن را تجربه می کنند بسیار مهم است که پزشک یا متخصص زنان خود را ببینند.

 

رنگ خون نارنجی در دوران پریودی :

خونی که با مایع گردن رحم مخلوط می شود نیز می تواند نارنجی به نظر برسد.

خون یا ترشحات نارنجی اغلب نشان دهنده عفونت مانند واژینوز باکتریال یا تریکومونیازیس است. افرادی که خون نارنجی دارند باید علائم دیگر سوزش مانند خارش واژن ، ناراحتی و ترشحات ناخوشایند را بررسی کنند.

اگرچه خون یا ترشحات نارنجی همیشه نشان دهنده عفونت نیست ، اما برای شخص مناسب است که برای ارزیابی به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کند.

 

رنگ خون خاکستری در دوران پریودی : 

ترشحات خاکستری معمولاً نشانه واژینوز باکتریایی است ، شرایطی که به دلیل عدم تعادل بین باکتری های مفید و مضر در مهبل اتفاق می افتد.

علائم دیگر واژینوز باکتریایی عبارتند از:

- خارش داخل و اطراف واژن

- بوی بد واژن 

- سوزش یا ادرار دردناک

افرادی که علائم واژینوز باکتریایی دارند باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند. پزشکان معمولاً برای درمان واژینوز باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

 

بارداری :

در مراحل بعدی بارداری ، ترشحات خاکستری حاوی لخته ها می تواند سقط جنین را نشان دهد. زنانی که در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند.

 

تغییر رنگ در طی یک دوره :

خون از ماه به ماه یا حتی در طی یک دوره واحد می تواند در رنگ و بافت تغییر کند.

تغییرات هورمونی و همچنین رژیم غذایی فرد، شیوه زندگی، سن و محیط، همگی می توانند باعث ایجاد تغییرات خون در پریود شوند.

 

خون پریود با توجه به تغییر جریان می تواند از قرمز روشن تا قهوه ای تیره متفاوت باشد. عفونت ها، حاملگی و در موارد نادر سرطان دهانه رحم می تواند باعث رنگ غیرمعمول خون یا خونریزی نامنظم شود.

افرادی که دوره های طولانی یا سنگین غیرمعمول را تجربه می کنند ممکن است نیاز به ملاقات با پزشک داشته باشند.

 

رنگ خون قرمز روشن در دوران پریودی, رنگ خون قهوه ای در دوران پریودی

خونریزی بسیار سنگین یا لخته های بزرگ می تواند نشانه ای از یائسگی باشد

 

لخته های خون در پریود:

اگر خونریزی داشته باشید که بعد از کمتر از 2 ساعت به تغییر تامپون یا پد نیاز داشته باشید، فرد باید به پزشک مراجعه کند. خون پریودی سالم می تواند حاوی تکه های قابل مشاهده ای از لایه رحم باشد. این تکه های کوچک از بافت یا لخته ها در خون باعث نگرانی نمی شود.

 

با این حال، خونریزی بسیار سنگین یا لخته های بزرگ می تواند نشانه ای از یائسگی باشد. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، یائسگی زمانی است که فرد دچار خونریزی قاعدگی غیرمعمول یا سنگین یا دوره هایی شود که بیش از 7 روز ادامه دارد.

 

CDC توصیه می کند در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کند:

- خونریزی که فرد را مجبور به تغییر تامپون یا پد کمتر از 2 ساعت کند.

- خون با لخته هایی که اندازه یک چهارم یا بزرگتر است.

 

CDC همچنین موارد زیر را به عنوان علل یائسگی ذکر کرده است:

- تومور روی رحم، مانند فیبروم های رحمی یا پولیپ ها

- عدم تعادل هورمونی

- بیماری التهابی لگن

- دستگاه کنترل زایمان داخل رحمی (IUD)

- اختلالات خونریزی ، مانند بیماری فون ویلبراند

برخی داروهای خاص مانند آسپرین و ضد انعقادها

سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم

بدون درمان، خونریزی شدید می تواند منجر به عوارضی مانند کم خونی یا خستگی مزمن شود .

 

رنگ خون قرمز روشن در دوران پریودی, رنگ خون قهوه ای در دوران پریودی

در دوران بارداری اگر متوجه خونریزی یا ترشحات غیر معمول واژن شدید به پزشک مراجعه کنید

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

توصیه می شود افراد برای هر یک از علائم زیر با پزشک یا متخصص زنان مشورت کنند:

- ترشحات واژن جدید یا غیرمعمول

- دوره های نامنظم که طول آن تغییر می کنند.

- خونریزی بعد از یائسگی

- از دست رفته سه یا چند دوره

بوی بد واژن 

- ترشحات واژن ضخیم خاکستری یا سفید

- خارش داخل یا اطراف واژن

- تب

هرکسی که باردار باشد و متوجه خونریزی یا ترشحات غیر معمول واژن شود ، باید با پزشک یا متخصص زنان صحبت کند.

 

خلاصه :

رنگ و قوام خون پریود می تواند اطلاعات مفیدی درمورد سلامت کلی فرد داشته باشد.

با این حال ، پریود هرکسی متفاوت است و خون می تواند در هر دوره و هر ماه تغییر رنگ و قوام دهد. بنابراین لازم است مردم بدانند که چه چیزی برای آنها عادی است.

 

خون پریود سالم به طور معمول از قرمز روشن تا قهوه ای تیره یا سیاه متغیر است. خون یا ترشحات نارنجی یا خاکستری ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. زنانی که در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند ، برای ارزیابی باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند.


موضوعات مرتبط: آموزش , اطلاعات عمومی , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


گرگرفتگی چیست
شنبه 30 فروردين 1399 ساعت 13:9 | بازدید : 444 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

  گرگرفتگی از جمله علائم یائسگی می باشد که با آغاز دوران یائسگی ظاهر می گردد. گرگرفتگی اغلب به صورت بالا رفتن ناگهانی دمای بدن و تعریق شبانه بروز می کند. در این مقاله می خواهیم علائم گرگرفتگی یائسگی، علت و راه های تشخیص و درمان گرگرفتگی یائسگی را مورد بررسی قرار دهیم.

دروانا: 

 گرگرفتگی چیست؟

گرگرفتگی احساس گرمای ناگهانی و شدید است که معمولا در نواحی مانند صورت، گردن و سینه بیشتر است و پوست در این نواحی قرمز می شود. گرگرفتگی باعث تعریق شدید می شود که در ادامه این تعریق دمای بدن کاهش یافته و فرد احساس سرما می کند. اگرچه بیماری های دیگری هم می توانند باعث گرگرفتگی شوند اما اغلب موارد گرگرفتگی به علت یائسگی می باشند. یائسگی زمانی اتفاق می افتد که دوره های قاعدگی نامنظم شده و در نهایت متوقف می شود. در حقیقت، گرگرفتگی جز شایع ترین علائم گذرا یائسگی می باشد. هر چند علائم گرگرفتگی در میان زنان متفاوت است و ممکن از چند هفته تا چند ساعت متغیر باشد، درمان های گوناگونی نیز برای گرگرفتگی یائسگی وجود دارد.

علائم گرگرفتگی یائسگی

علائم گرگرفتگی یائسگی عبارتند از:

 • احساس ناگهانی گرما که از طریق بدن و صورت گسترش می یابد
 • ظاهر برافروخته با پوست قرمز
 • تپش قلب
 • تعریق که عمدتا در قسمت فوقانی بدن اتفاق می افتد
 • احساس سرما پس از گرگرفتگی

گرگرفتگی یائسگی می توانند در تعداد و شدت متغیر باشند مدت زمان علائم گرگرفتگی یائسگی تا حد زیادی متفاوت است. به طور متوسط، علائم گرگرفتگی یائسگی بیش از 7 سال باقی می ماند. ممکن است برخی از افراد  بیش از 10 سال این علائم را به همراه داشته باشند.

علت گرگرفتگی یائسگی

علت دقیق گرگرفتگی یائسگی مشخص نیست اما احتمالا چندین عامل باعث بروز گرگرفتگی می شود. یکی از رایج ترین علل گرگرفتگی تغییرات هورمونی بدن شامل تغییر در هورمون های جنسی می باشد که بر هیپوتالاموس تاثیر گذاشته و این علائم بروز می کند زیرا هیپوتالاموس به تغییرات جزئی دمای بدن بسیار حساس است.

فاکتورهای خطر گرگرفتگی یائسگی

عواملي كه ممكن است باعث افزايش ایجاد گرگرفتگی یائسگی شوند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن: زناني كه سیگار می کشند به احتمال زياد گرگرفتگي زیادی را تجربه مي كنند.
 • چاقی شاخص توده بدنی بالا (BMI) باعث افزایش تعداد و شدت گرگرفتگی می شوند.
 • تفاوت نژادی: زنان آفریقایی نسبت به زنان اروپایی بیشتر گرگرفتگی های یائسگی را تجربه می کنند.
 • گرگرفتگی های یائسگی در زنان ژاپنی و چینی کمتر از زنان اروپایی سفید پوست می باشد.

عوارض گرگرفتگی یائسگی

گرگرفتگی یائسگی شبانه (تعریق شبانه) می تواند باعث بیدار شدن فرد از خواب شود و در طولانی مدت می تواند منجر به بی خوابی مزمن گردد. ارتباطی بین گرگرفتگی یائسگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان نیز وجود دارد.

تشخیص گرگرفتگی

متخصص زنان معمولا براساس توصیف علائم فرد می تواند گرگرفتگی را تشخیص دهد. پزشک ممکن است برای بررسی اینکه آیا فرد وارد دوران یائسگی شده یا خیر، آزمایش خون را پیشنهاد کند.

درمان گرگرفتگی یائسگی

موثرترین راه برای از بین بردن گرگرفتگی یائسگی، مصرف استروژن است، اما مصرف این هورمون خطراتی هم بدنبال دارد. اگر استروژن برای شما مناسب است و شما آن را طی 10 سال از آخرین دوره قاعدگی یا قبل از 60 سالگی شروع کنید، مزایا آن می تواند بیشتر از مضراتش باشد. داروهایی نظیر داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج نیز ممکن است به کاهش گرگرفتگی یائسگی کمک کند، اگر چه این داروها کمتر از هورمون ها (استروژن) موثر هستند.
بحث درباره جوانب مثبت و منفی درمان های مختلف به عهده متخصص زنان می باشد اگر گرگرفتگی یائسگی در زندگی فرد مشکلات جدی ایجاد نکند، احتمالا فرد به درمان نیاز ندارد. برای بسیاری از خانم ها، گرگرفتگی های یائسگی به تدریج و بدون درمان دارویی کاهش می یابند، اما ممکن است برای چندین سال طول بکشد.

هورمون درمانی برای درمان گرگرفتگی یائسگی
استروژن هورمون اولیه برای کاهش علائم گرگرفتگی یائسگی است. خانم هایی که هیسترکتومی انجام داده اند می توانند به تنهایی از استروژن استفاده کنند. اما اگر خانمی هنوز رحم دارد، باید تحت هورمون درمانی ترکیبی که شامل پروژسترون و استروژن است قرار گیرد تا از سرطان رحم (سرطان آندومتر) جلوگیری شود. در کل هدف از هورمون درمانی این است که کیفیت زندگی فرد بهبود پیدا کند. یک ترکیب دارویی از bazedoxifene همراه با استروژن کنژوگه (Duavee) برای درمان گرگرفتگی یائسگی تایید شده است. این دارو خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش نمی دهد و از استخوان ها محافظت می کند. درمان استروژنی برای کسانی که انعقاد (لخته) خون یا سرطان سینه داشته اند، گزینه مناسبی نیست.

داروهای ضد افسردگی برای درمان گرگرفتگی یائسگی
دوز اندک از داروی پاروکستین تنها درمان غیرهورمونی برای گرگرفتگی یائسگی می باشد که توسط اداره غذا و دارو تایید شده است.  دیگر داروهای ضد افسردگی که برای درمان گرگرفتگی استفاده می شوند عبارتند از: ونلافاکسین، پاروکستین و فلوکستین. این داروها برای گرگرفتگی یائسگی در حالت شدید موثر نیستند، اما برای زنانی که نمی توانند از هورمون درمانی استفاده کنند، مفید می باشند. عوارض جانبی این داروها شامل حالت تهوع، سرگیجه، افزایش وزن، خشکی دهان یا اختلال عملکرد جنسی است.

سایر داروها برای درمان گرگرفتگی یائسگی

داروهای دیگری که ممکن است برای بعضی از زنان مبتلا به گرگرفتگی یائسگی مفید باشد عبارتند از: گاباپنتین (داروی ضد تشنج) و کلونیدین (داروی ضد فشارخون) می باشد.

شیوه زندگی و درمان های خانگی برای گرگرفتگی یائسگی

اگر گرگرفتگی شما خفیف باشد، سعی کنید آنها را از طریق تغییرات در شیوه زندگی مدیریت کنید:

 • خنک نگه داشتن خود با پوشیدن لباس های نازک و راحت
 • استفاده از یک فن و یا تهویه مناسب برای کاهش دمای اتاق
 • خوردن نوشیدنی سرد و دوری از غذاهای گرم و تند، نوشیدنی های الکلی و کافئین دار
 • استفاده از تکنیک های کاهش استرس
 • سیگار نکشیدن
 • کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن و چاقی

 

دکتر انسیه سرابی

دکتر انسیه سرابی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر انسيه سرابي جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارای بیش از 11 سال سابقه تخصصی می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر انسیه سرابی
برگرفتهاز: وبسایت https://www.mayoclinic.org
 
 
 
 
 
 
برچسب‌ها


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


همه چیز درباره‌ی پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا
چهار شنبه 6 فروردين 1399 ساعت 16:25 | بازدید : 357 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

همه چیز درباره‌ی پیدایش، گسترشو پیشگیری از ویروس کرونا

 

سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا به نام«کوید-۱۹» (COVID-19) است. ویروس COVID-19 هنوز در حال مبتلا کردن افراد زیادی در چین و شیوع در کشورهای دیگر دنیا است. این نوع ویروس کرونا در ایران هم در حال پراکنده شدن است. علائم بیماری کرونا در اکثر مبتلایان به این ویروس خفیف است و درمان می‌شود، اما ممکن است بیماری در برخی دیگر شدیدتر باشد و حتی منجر به مرگ شود. اما ویروس کرونا چیست و تا چه اندازه خطرناک است؟ علائم کرونا چیست؟ درمان کرونا چیست؟ راه پیشگیری از کرونا چیست؟ واکسن کرونا کی آماده می‌شود؟ در این مطلب قصد داریم شما را با همه چیز درباره کرونا آشنا کنیم.

درباره علائم کرونا و راه‌های پیشگیری هشیار باشید اما وحشت نکنید.

در این نقشه که توسط محققان آمریکایی تهیه شده است، می‌توانید تمام مناطق آلوده به ویروس کرونا، تعداد مبتلایان، تعداد درمان شدگان و تعداد جان‌ باختگان ویروس COVID-19 را به صورت زنده مشاهده کنید.

علائم بیماری کرونا و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.

با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌هایی را که ممکن است به دست‌های شما منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید

با کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می‌شود. اگر شما به آن‌ها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدن‌تان وارد می‌شوند.

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید.

چرا؟ دست‌ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. زمانی که دست‌ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال دهند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفسی را تمرین کنید

مطمئن شوید که شما و اطرافیان‌تان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

چرا؟ قطرات ریزی که با عطسه و صرفه از دهان و بینی ما خارج می‌شوند، ویروس را گسترش می‌دهند. با رعایت نکات بهداشتی تنفسی، می‌توانید از اطرافیان خود در برابر ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونای جدید COVID-19 محافظت کنید.

اگر علائم کرونا را دارید با مراجع مربوطه تماس بگیرید

در صورتی که احساس ناخوشی می‌کنید در خانه بمانید. اگر علائمی مانند سرفه و تنگی نفس را در خود احساس کردید به پزشک مراجعه کنید، مراجع مربوط را مطلع کنید و از توصیه‌های متخصصین سلامت مربوطه پیروی کنید.

چرا؟ متخصصین ملی و محلی شما به روزترین اطلاعات در مورد شرایط منطقه شما را دارند. اطلاع دادن به کمک رسان‌ها کمک می‌کند که شما را فورا به مراکز درمانی مناسب ارسال کنند. این کار هم برای خودتان بهتر است و هم از انتشار ویروس و عفونت‌های دیگر جلوگیری کرده‌اید.

برای پیشگیری ازابتلا به ویروس کرونا از توصیه‌های مراکز بهداشت پیروی کنید

در مورد جدیدترین اطلاعات و اقدامات در مورد ویروس COVID-19 مطلع باشید و توصیه‌های مراکز بهداشت یا محل کار خود را در مورد اینکه چطور از خود و دیگران در برابر ویروس COVID-19 محافظت کنید، جدی بگیرید.

چرا؟ مراکز بهداشت هر منطقه به روزترین اخبار در مورد انتشار ویروس COVID-19 در منطقه را دارند و می‌توانند بهترین منبع برای راهنمایی مردم آن منطقه جهت محافظت از خودشان باشند.

نکات ایمنی سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری و واکنش صحیح به علائم کرونا

نکات و توصیه‌های ایمنی سازمان جهان بهداشت برای افراد ساکن در شهرهای آلوده به ویروس کرونا جدید یا همان COVID-19 یا افرادی در ۱۴ روز گذشته به چنین مناطقی مراجعه کرده‌اند به شرح زیر است.

 • نکات ایمنی گفته شده در قسمت قبلی را به درستی رعایت کنید.
 • اگر برخی علائم کرونا را دارید یا احساس ناخوشی می‌کنید، حتی اگر علائم جزئی مثل سردرد و آب‌ریزش بینی دارید، تا زمانی که علائم برطرف شوند، در خانه بمانید. چرا؟ خودداری از ارتباط با دیگران و مراجعه به مراکز درمانی، باعث می‌شود تا مراکز درمانی کار خود را بهتر انجام دهند و از شما و دیگران در برابر احتمال ابتلا به ویروس COVID-19 و دیگر ویروس‌ها محافظت کنند.
 • در صورت وجود تب، سرفه و احساس تنگی نفس، فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است این علائم به دلیل وجود عفونت دستگاه تنفسی یا مشکلات جدی دیگر باشد. پزشک متخصص را در مورد سوابق سفرهای اخیر یا هر گونه تماس و بازدید با مسافرین دیگر مطلع کنید. چرا؟ این کار در فرستادن شما به مرکز پزشکی مناسب کمک می‌کند. همچنین به جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس COVID-19 و دیگر ویروس‌‌ها کمک می‌کند.

موضوعات مرتبط: آموزش , اطلاعات عمومی , علمی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


روش صحیح شستن دستها
چهار شنبه 6 فروردين 1399 ساعت 16:5 | بازدید : 370 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

روش صحیح شستن دستها


موضوعات مرتبط: آموزش , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
نظر سنجی

آیا مطالب وبلاگ مورد پسند و استفاده شما قرار گرفته است ؟

آخرین مطالب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 246
بازدید دیروز : 138
بازدید هفته : 246
بازدید ماه : 5281
بازدید کل : 382693
تعداد مطالب : 933
تعداد نظرات : 3
تعداد آنلاین : 1

مرکز چاپ پوستر 3بعدی 09357724318

چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان آز وب,تکنولوژی,پزشکی,شعر,اخبار و آدرس azweb.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 933
:: کل نظرات : 3

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 15

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 246
:: باردید دیروز : 138
:: بازدید هفته : 246
:: بازدید ماه : 5281
:: بازدید سال : 71201
:: بازدید کلی : 382693